banner
Duyurular

Değerli DİYAMER Üyeleri;
Bu hafta  Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Bünyamin Altundal ve yönetim kurulu Muhasip üyemiz sayın Sabri Ertürk tarafından Ankara’da SGK VE SAĞLIK BAKANLIĞI nezdinde ziyaretler gerçekleştirilmiştir.
Ziyarette sektörde 2022 yılı için yapılan zam ve güncel yaşanan sorunlar 
alınabilecek tedbirler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.


SGK Kurum Başkanımız Sayın Cevdet Ceylan beyi ziyaret ettik çok verimli bir görüşme gerçekleştirilmiştir.
Diyaliz Branşının özellikli yapsının ve güncel ekonomik tabloda içinde bulunduğu durumun farkındalığı bizleri ziyadesiyle memnun etti. Yapılan en yüksek zam oranı için teşekkürlerimizi ve gider azaltıcı tedbirler kapsamında sahanın ihtiyaçlarını sayın başkanımıza arzettik.


Bu yıl 2021 bütçe görüşmelerinden önce planlı Ankara ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye başladık.

GSS Genel Müdürü Mustafa Özderyol ile görüşme yapıldı. Kendisiyle sektörümüzün sıkıntılarını özellikle artan maliyetlerimizi birçok merkezimizin  ekonomik dar boğazda olduklarını bildirdik. Kendisi sektörün sıkıntılarını bildiğini  konuyu uygun platformda dile getireceğini belirtti.

SGK kurum Başkanı İsmail YILMAZ'ı ziyaret ettk. Sektörün sorunlarını ilettik. Aynı gün Sağlık Hizmetler Genel Müdürü Sn. Dr.Ahmet Tekin Bey'i ziyaret ettik. Yapılacak SUT değişikliğinin sektörümüzce ne kadar gerekli olduğunu aktardık.

SGK yönetim kurulu üyesi aynı zamanda Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı  Sn. Kazım Ergün'ü hem SGK hemde TÜED makamında ziyaret ettik. Sektörümüzün sorunlarını ve sıkıntılarımızı aktardık

Sağlık Bakanı Danışmanı Sn. Ahmet Oğuz Sarıca  Bey'i makamında ziyaret ettik. Sıkıntı ve dileklerimizi aktardık.

Aile ve Çalışma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Ahmet Erdem'e ziyaret gerçekleştirdik.

Sosyal Güvenlik Uygulamaları ve TİG yeni Daire  Başkanı Dr.Hasan Alp Sosyal'a bilği notumuzu ilettik.

Güncelleme Tarihi: 25/11/2020

 


Diyamer Genel Başkanı Dr Bünyamin ALTUNDAL Müsiad Genel Merkezinde Yıllık Değerlendirme Toplantısına katıldı.        Sayın Maliye Bakanımız Berat ALBAYRAK’tan Müsiad İstanbul Ziyaretinde 3 Ocak 2020 Diyaliz birim fiyatının artırılması  konusunda diyaliz sektörü adına desteğini  talep edildi.


20 Aralk2021

Değerli Diyamer üyeleri bugün Ankara'da Yönetim Kurulu Üyemiz Sabri Ertürk ve Disiplin Kurulu Üyemiz Erol Eren beyler ile yoğun bir görüşme programı gerçekleştirdik. 

İlk olarak TOBB Sağlık Meclis üyesi ve SUT Fiyatlandırma Komisyon üyesi Gülçin Türkmen Sarıyıldız hanımla yemekli bir toplantı gerçekleştirdik. Sektörün sorunları ve beklentilerini aktardığımız görüşmede diyaliz fiyat artışının SUT komisyonunda gündem yapılması konusunda destek sözü aldık. 

Bu görüşmemizden sonra Çal.ve Sos.Güv.Bakan Yardımcıları Dr.Ertuğrul Soysal ve Adnan Erten beylerle görüştük. 
Raporlarımızı sunduğumuz ve sektörün beklentilerini dile getirdiğimiz çok verimli görüşmeler yaptık. 

Son olarak SGK tarafında işin mutfağında olan GSS Müdür yardımcısı Eyüp Sabri bey ve danışman Burcu Çağrı Çakır hanımla görüşerek raporlarımızı sunduk ve istişareler yaptık. 

Çok verimli geçen bu günde fiyat çalışmamızla ilgili ilk tohumlarımızı attık. Bu bir süreç ve netice almak zaman alıyor, İnşallah yılbaşından geçerli tatmin edici bir fiyat için yoğun çalışmamız devam edecek. 

Diyamer Yönetim Kurulu


Değrli Diyamer Üyeleri

27/12/2021 günü Başkanımız Sn.Bünyamin Altundal, yönetim kurulu üyelerimizle Ankara Ziyaretleri gerçekleştireceklerdir. Bu ziyaretler, Cumhur Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve GSS ile yapılacaktır.


TOBB(Türkiye Odalar Borsalar Birliği Üyeliğimiz gerçekleşti.


Hemodiyaliz SUT geri ödeme bedelinin artırılması talebimiz ile ilğili dilekçelerimizi ilğili kuruluşlara ilettik.


KOSGEB ile yapılan görüşmelerde yetkililerden Türkiyede sağlık sektörü hızlı büyüyorzaten, desteğe gerek görülmedi şeklinde beyan ettiler. Bunun üzerine Dernek olarak biz, diyaliz merkezleri olarak farkımızı, aksine küçüldüğümüzü ortaya koyarak direk bizim Nace kodumuzla KOSGEB veri tabanına kayıt olanağının açılmasını talep edeceğiz.


DERNEK ÜYELERİMİZ (07/06/2018) SGK KURUM BAŞKANLIĞINA, ÇALIŞMA BAKANI ÖZEL KALEMİNE VE GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DİYALİZ MERKEZLERİNİN EKONOMİK DURUMUNU BELİRTEN  VE  PAKET FİYATININ İYİLEŞTİRİLMESİ  İÇİN YAZDIKLARI DİLEKÇELERİ FAKSLAMIŞLARDIR.


23 Ekim 2019'da Diyamer Yönetim Kurulu olarak SGK Kırum Başkanı Sayın Mehmet Selim BAĞLI ve Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Profesör 
Doktor Muhammed GÜVEN  beyi makamında ziyaret ettik.Diyaliz Sektörünün taleplerini ve sorunlarımızı aktardık.


I.Uluslararası Hasta Güvenliği ve Sağlık Finansmanı Kongresi. www.uhgsfkongre2017.org


26 Nisan 2018 Ulaştırma Bakanlığı ziyaret edildi. Servislerle ilğili sorunlarımız,  Başkan Yard. Bünyamin Bey ve katkı sağlayan üyelerimiz tarafından dile getirildi. Görüşmenin çok olumlu geçtiği bildirildi.


Türk Nefroloj Derneğinin 2018 Registry değerlendirmesine göre, geçen yıla oranla hemodiyalize yeni başlayan hasta saysında önemli bir artış yoktur. Buna karşın diyalize başlamadan nakil olan hasta sayısı(pre-emptif) %38,4 den %43,9 çıkmıştır. Zaten yüksek olan pre-emptif hasta sayısının giderek artması düşündürücüdür.Bu yüksek oran naklin doğru zamanda yapılıp yapılmadığı konusunda bazı endişelere yol açmaktadır.


 Genel Kurulumuz 6 Nisanda yapıldı


 

 

DİYALİZ MERKEZLERİ BATIYOR

Kurlardaki hareketliliğin yanı sıra son açıklanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) güncellemesinde fiyatlarda artış yapılmaması diyaliz merkezleri için sancılı bir süreç başlattı. Gelir gider tablosunda dengesizlik yaşayan merkezlerden bir kısmı kapanma noktasına geldi. Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği (DİYAMER) Başkanı Basri Yılmaz, yaşanan son kur artışları ile yaşadıkları sıkıntıların altından kalkılmaz hale geldiğine işaret etti.https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/diyaliz-merkezleri-acil-cozum-bekliyor-40912811


Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 15,7886   15,8171
EURO 16,5628   16,5926
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 21
Dün: 36
Toplam: 16076
SUT YAZIMIZ

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na

                                                                                                ANKARA

 

 

Sayı:

Konu:  Hemodiyaliz SUT Geri Ödeme Bedelinin Artırılması Talebimiz

 

 

Hemodiyaliz sektörü fark alınmayan ve sarf malzemesi olarak ağırlıkla Euro bedelle yurtdışından ithal edilen malzemeler kullanan bir sektördür. Bilindiği üzere ülkemizde de son dönemde ciddi oranda bir kur artışı yaşanmış ve buna bağlı olarak hemodiyaliz merkezlerinin maliyetleri de ciddi artış göstermiştir. Hemodiyaliz SUT geri ödeme bedelinin yayınlandığı son tarih olan 01.10.2017 tarihinden bugüne değin, % 22 oranında bir euro kur artışı yaşanmıştır.

 

Bu hali ile güncel SUT fiyatı geri ödeme bedeli, merkezlerin güncel maliyetlerinin altında kalmıştır 40 bin hastaya tedavi veren, ülke genelindeki 334 özel diyaliz merkezi zarar eder duruma gelmiştir. Tüm diyaliz merkezi bilançoları ağır kredi yükü altındadır.

 

Bugünkü kurla, ülkemizde ortalama seans başı geri ödeme bedeli 37,50-EURO’ya düşmüştür. Bu geri ödeme bedeli düşüklüğü konusunda bir dünya rekorudur. Benzer ülkelerin geri ödeme bedelleri aşağıdadır.

 

Fransa

286,00 EUR

Polonya

105,00 EUR

İspanya

151,00 EUR

İtalya

212,00 EUR

Macaristan

95,00 EUR

Uruguay

103,00 EUR

Almanya

189,00 EUR

Litvanya

94,00 EUR

Arjantin

92,00 EUR

 

 

Geçmişten 2003 yıl sonuna kadar süren sistemde, hemodiyaliz seans ödemesi 37 dolar malzeme  bedeli + 50 TL uygulama bedeliydi. Bugünkü 37,5-Euroluk her şey dahil geri ödeme bedeli sektörümüzün neredeyse sadece malzeme karşılığına seans yapar hale gelmiş olması anlamına gelmektedir. O günkü TL bazlı uygulama bedelinin enflasyon kadar artması halinde oluşacak rakam bugün 160,50-.TL uygulama bedeli + 37 dolar malzeme bedeli ile 312,50 TL’lik bir SUT geri ödeme bedeli anlamına gelmektedir.

 

Diğer taraftan ülkemizdeki hemodiyaliz geri ödeme bedellerinin uzun süreçli geri ödeme bedeli hemen her zaman 60 Euro seviyelerinde seyretmiştir. Hem yurt dışı ülke örnekleri ve hem de geçmişte uygulanan döviz bazlı geri ödeme sistemi de aynı düzeylerdeki geri ödeme bedellerine işaret eder haldedir. Keza güncel maliyet analizleri de özel bir diyaliz merkezinin faaliyetini sürdürebilmesi için gereken makul kar oranı da dahil edilecek bir geri ödeme bedelinin olması gerektiğini göstermektedir.

 

Ülke genelinde son yıllarda yaşanan iflas ve merkez kapanmalarına yenilerinin eklenmesinin ve durumun özel merkezlerde tedavi gören 40.000 böbrek hastasının mağduriyeti haline gelmesinin önlenmesi için  hemodiyaliz  Sut  geri  ödeme  bedelinin  İVEDİLİKLE  artırılması  gerektiği  hususunu  saygılarımızla  arz  ederiz.

 

        

 

            Bağımsız

           DİYAMER 

Diyaliz  Merkezleri  Derneği
        Yönetim  Kurulu 


Okunma Sayısı: 790


3.236.50.79
DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Günlük Gazeteler
Diyamer - Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır.
Top