banner
Duyurular

Bu yıl 2021 bütçe görüşmelerinden önce planlı Ankara ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye başladık.

GSS Genel Müdürü Mustafa Özderyol ile görüşme yapıldı. Kendisiyle sektörümüzün sıkıntılarını özellikle artan maliyetlerimizi birçok merkezimizin  ekonomik dar boğazda olduklarını bildirdik. Kendisi sektörün sıkıntılarını bildiğini  konuyu uygun platformda dile getireceğini belirtti.

SGK kurum Başkanı İsmail YILMAZ'ı ziyaret ettk. Sektörün sorunlarını ilettik. Aynı gün Sağlık Hizmetler Genel Müdürü Sn. Dr.Ahmet Tekin Bey'i ziyaret ettik. Yapılacak SUT değişikliğinin sektörümüzce ne kadar gerekli olduğunu aktardık.

SGK yönetim kurulu üyesi aynı zamanda Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı  Sn. Kazım Ergün'ü hem SGK hemde TÜED makamında ziyaret ettik. Sektörümüzün sorunlarını ve sıkıntılarımızı aktardık

Sağlık Bakanı Danışmanı Sn. Ahmet Oğuz Sarıca  Bey'i makamında ziyaret ettik. Sıkıntı ve dileklerimizi aktardık.

Aile ve Çalışma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Ahmet Erdem'e ziyaret gerçekleştirdik.

Sosyal Güvenlik Uygulamaları ve TİG yeni Daire  Başkanı Dr.Hasan Alp Sosyal'a bilği notumuzu ilettik.

Güncelleme Tarihi: 25/11/2020

 


Diyamer Genel Başkanı Dr Bünyamin ALTUNDAL Müsiad Genel Merkezinde Yıllık Değerlendirme Toplantısına katıldı.        Sayın Maliye Bakanımız Berat ALBAYRAK’tan Müsiad İstanbul Ziyaretinde 3 Ocak 2020 Diyaliz birim fiyatının artırılması  konusunda diyaliz sektörü adına desteğini  talep edildi.


 

PERİTON DİYALİZİNİN BÖBREK YETMEZLİĞİ TEDAVSİNDEKİ YERİ SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ DEĞERLENDİRME RAPORU: DİYALİZ TEDAVİLERİNİN TOPLAM MALİYETİ (Toplumsal Perspektife göre):     PD: 44.939,49,

merkezHD: 38.659,27,

evHD: 41.285,85

 


Hemodiyaliz SUT geri ödeme bedelinin artırılması talebimiz ile ilğili dilekçelerimizi ilğili kuruluşlara ilettik.


TOBB(Türkiye Odalar Borsalar Birliği Üyeliğimiz gerçekleşti.


KOSGEB ile yapılan görüşmelerde yetkililerden Türkiyede sağlık sektörü hızlı büyüyorzaten, desteğe gerek görülmedi şeklinde beyan ettiler. Bunun üzerine Dernek olarak biz, diyaliz merkezleri olarak farkımızı, aksine küçüldüğümüzü ortaya koyarak direk bizim Nace kodumuzla KOSGEB veri tabanına kayıt olanağının açılmasını talep edeceğiz.


DERNEK ÜYELERİMİZ (07/06/2018) SGK KURUM BAŞKANLIĞINA, ÇALIŞMA BAKANI ÖZEL KALEMİNE VE GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DİYALİZ MERKEZLERİNİN EKONOMİK DURUMUNU BELİRTEN  VE  PAKET FİYATININ İYİLEŞTİRİLMESİ  İÇİN YAZDIKLARI DİLEKÇELERİ FAKSLAMIŞLARDIR.


23 Ekim 2019'da Diyamer Yönetim Kurulu olarak SGK Kırum Başkanı Sayın Mehmet Selim BAĞLI ve Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Profesör 
Doktor Muhammed GÜVEN  beyi makamında ziyaret ettik.Diyaliz Sektörünün taleplerini ve sorunlarımızı aktardık.


I.Uluslararası Hasta Güvenliği ve Sağlık Finansmanı Kongresi. www.uhgsfkongre2017.org


26 Nisan 2018 Ulaştırma Bakanlığı ziyaret edildi. Servislerle ilğili sorunlarımız,  Başkan Yard. Bünyamin Bey ve katkı sağlayan üyelerimiz tarafından dile getirildi. Görüşmenin çok olumlu geçtiği bildirildi.


Türk Nefroloj Derneğinin 2018 Registry değerlendirmesine göre, geçen yıla oranla hemodiyalize yeni başlayan hasta saysında önemli bir artış yoktur. Buna karşın diyalize başlamadan nakil olan hasta sayısı(pre-emptif) %38,4 den %43,9 çıkmıştır. Zaten yüksek olan pre-emptif hasta sayısının giderek artması düşündürücüdür.Bu yüksek oran naklin doğru zamanda yapılıp yapılmadığı konusunda bazı endişelere yol açmaktadır.


 Genel Kurulumuz 6 Nisanda yapıldı


 

 

DİYALİZ MERKEZLERİ BATIYOR

Kurlardaki hareketliliğin yanı sıra son açıklanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) güncellemesinde fiyatlarda artış yapılmaması diyaliz merkezleri için sancılı bir süreç başlattı. Gelir gider tablosunda dengesizlik yaşayan merkezlerden bir kısmı kapanma noktasına geldi. Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği (DİYAMER) Başkanı Basri Yılmaz, yaşanan son kur artışları ile yaşadıkları sıkıntıların altından kalkılmaz hale geldiğine işaret etti.https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/diyaliz-merkezleri-acil-cozum-bekliyor-40912811


Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 7,7892   7,8032
EURO 9,3306   9,3474
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 13
Dün: 38
Toplam: 35372
GAZETE İLANIMIZ

BASIN DUYURUSU

Özel diyaliz merkezlerinin süregelen ekonomik sıkıntıları ülkemizde yaşanan son kur artışları ile katlanılmaz hale geldi! Son aylarda yaşanan kur artışlarıyla ülkemizdeki hemodiyaliz geri ödemesi  DÜNYANIN EN DÜŞÜK DİYALİZ SEANS BEDELİ durumundadır.

Bu durum ülke genelinde diyalize giren 70 bin böbrek hastasının aldığı tedavinin ve hizmetin kalitesini etkileyecektir.
Diyaliz tedavisinde tamamen ithal ürün kullanılmaktadır. Bu nedenle diyaliz merkezleri artan kurlardan direk etkilenen bir sektördür.
Mazot fiyat artışları sonrası hasta taşıma servislerinin maliyeti diyaliz merkezlerinin en büyük gider kalemlerindendir. Bugün artık sürdürülebilir olmayan ücretsiz diyaliz hasta servislerinin TAMAMEN KALDIRILMASI gündemdedir. 

Ramazan Bayramında servis şöförlerine bayram fazla mesaisi vermekte zorlanan özel merkezler tarafından bayram günlerinde ve özellikle bayram günkü akşam  seanslarında bazı illerimizde HASTA TAŞIMA SERVİSİ YAPILAMAMIŞTIR. Aileler bayram günü hasta yakınlarını kendi imkanları ile diyaliz merkezine getirmek zorunda kalmışlar, bazı hastalar içinse seans kaydırma gibi işlemler uygulanmak zorunda kalınmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın  da geçmişte seçim meydanlarında dile getirmiş olduğu diyaliz hasta taşıma servisleri, özel diyaliz merkezleri tarafından KARŞILIĞI SGK’dan veya DEVLETTEN ALINMADAN bedelsiz sağlanan bir hizmettir. Ancak geçmişte diyaliz merkezlerinin hasta memnuniyetini arttırmak için başlattıkları taşıma servislerinin kaldırılmaktadır   

Özel diyaliz merkezlerinin yaşadığı ekonomik sıkıntılara acilen bir çözüm bulunmazsa Kurban Bayramı’nda diyaliz hasta servisi hizmeti verilebilmesi mümkün olamayacaktır. 

Son on yılda  doksan kadar diyaliz merkezi iflas ile kapanmıştır. On yıl önce ülkemizde 410 olan özel diyaliz merkezi sayısı yaşanan iflaslar  sonucu bugün 320’lere  düşmüştür. Son günlerde yaşanan döviz artışının olumsuz etkilerin bir an önce giderilmemesi halinde batışlara yenilerinin ekleneceği de aşikardır.

Biz hiç Yunanistan'daki ya da  İtalya'daki yüksek diyaliz geri ödemelerinden bahsetmiyoruz. Ancak bizler, en az onlar kadar kaliteli hizmet verip, dünyanın en düşük geri ödemesini almayı da  hakettiğimizi düşünmüyoruz. Mısır ve Çin  gelişmiş ülkelerin çok altında bir diyaliz  kalitesine sahiptir ve bugün  diyaliz geri ödemeleri bizden yüksektir. Polonya-Macaristan’da   uygulanan ücretlerin bile üçte birine gerilemiş olan bir geri ödeme bedeliyle karşı karşıya kalan diyaliz merkezleri KAPILARINA KİLİT VURMAK ZORUNDA KALACAKTIR. Bu durum 70 bin hasta ve yakınlarını yakından etkiliyecektir. 

1994 Krizi Döneminde o günkü SSK yönetimi hemodiyaliz tedavisinin döviz kuruna bağımlılığı dikkate alarak, geri ödeme bedelinin malzeme kısmı dolar olarak, uygulama kısmı ise TL olarak ödemeye başlamış ve Sağlıkta Dönüşüm Programının başladığı 2005 yılına kadar da uygulama devam etmişti. Bugün aradan geçen on dört yıl sonrasında ise geçmişte uygulanan SARF MALZEME BEDELİNİN ALTINDA bir bedel karşılığında diyaliz yapılması istenmektedir. Bunun  sürdürülebilir olmadığı muhakkaktır.

Sonuç olarak, yaşanan olumsuzluklar, artan maliyetler, halen yüzde sekseni yerli  sermayeli olan özel diyaliz merkezlerinin, hastalarına sunmakta oldukları tedavi ve hizmet kalitesinden ciddi ödünler vermeksizin sürdürmesini olanaksız hale getirmiştir. Oysa hem diyaliz hastalarının yaşam kaliteleri açısından ve hem de ülkemizin bu alandaki bağımsızlığının korunması açısından stratejik olan sektörümüzün içinde varolan yüksek yerlilik oranının korunması büyük önem arzetmektedir.
                                                                                                                                                     DİYAMER

 


Okunma Sayısı: 1182


3.238.190.82
DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Günlük Gazeteler
Diyamer - Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır.
Top