banner
Duyurular

Sayın Diyamer  Üyeleri
 
OHAL Bölgesinde faaliyet gösteren SGK ile sözleşmeli SHS`ler ile ilgili başta fatura incelemeleri olmak üzere bazı iş ve işlemler ile ilgili yayımlanan tedbirler aşağıdadır.
 

İNDİR: OHAL Bölgesi SHS 
Saygılarımızla.
Diyamer Yönetim kurulu


Değerli DİYAMER Üyeleri,

SKS Gösterge Yönetim Rehberi (Sürüm 2.3) yayımlanmış olup özel ve kamuya ait tüm hastaneler, ADSH/ADSM, diyaliz merkezleri, 112 il ambulans servisi başhekimlikleri ve evde sağlık koordinasyon merkezleri, görev alanları kapsamına giren göstergelere ilişkin çalışmalarını 2023 yılı Ocak ayı itibariyle Sürüm 2.3’ü esas alarak gerçekleştireceklerdir.

iİNDİR : SKS Gösterge Yönetim Rehberi (Sürüm 2.3 

DİYAMER YÖNETİM KURULU

 


Bu yıl 2021 bütçe görüşmelerinden önce planlı Ankara ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye başladık.

GSS Genel Müdürü Mustafa Özderyol ile görüşme yapıldı. Kendisiyle sektörümüzün sıkıntılarını özellikle artan maliyetlerimizi birçok merkezimizin  ekonomik dar boğazda olduklarını bildirdik. Kendisi sektörün sıkıntılarını bildiğini  konuyu uygun platformda dile getireceğini belirtti.

SGK kurum Başkanı İsmail YILMAZ'ı ziyaret ettk. Sektörün sorunlarını ilettik. Aynı gün Sağlık Hizmetler Genel Müdürü Sn. Dr.Ahmet Tekin Bey'i ziyaret ettik. Yapılacak SUT değişikliğinin sektörümüzce ne kadar gerekli olduğunu aktardık.

SGK yönetim kurulu üyesi aynı zamanda Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı  Sn. Kazım Ergün'ü hem SGK hemde TÜED makamında ziyaret ettik. Sektörümüzün sorunlarını ve sıkıntılarımızı aktardık

Sağlık Bakanı Danışmanı Sn. Ahmet Oğuz Sarıca  Bey'i makamında ziyaret ettik. Sıkıntı ve dileklerimizi aktardık.

Aile ve Çalışma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Ahmet Erdem'e ziyaret gerçekleştirdik.

Sosyal Güvenlik Uygulamaları ve TİG yeni Daire  Başkanı Dr.Hasan Alp Sosyal'a bilği notumuzu ilettik.

Güncelleme Tarihi: 25/11/2020

 


Diyamer Genel Başkanı Dr Bünyamin ALTUNDAL Müsiad Genel Merkezinde Yıllık Değerlendirme Toplantısına katıldı.        Sayın Maliye Bakanımız Berat ALBAYRAK’tan Müsiad İstanbul Ziyaretinde 3 Ocak 2020 Diyaliz birim fiyatının artırılması  konusunda diyaliz sektörü adına desteğini  talep edildi.


20 Aralk2021

Değerli Diyamer üyeleri bugün Ankara'da Yönetim Kurulu Üyemiz Sabri Ertürk ve Disiplin Kurulu Üyemiz Erol Eren beyler ile yoğun bir görüşme programı gerçekleştirdik. 

İlk olarak TOBB Sağlık Meclis üyesi ve SUT Fiyatlandırma Komisyon üyesi Gülçin Türkmen Sarıyıldız hanımla yemekli bir toplantı gerçekleştirdik. Sektörün sorunları ve beklentilerini aktardığımız görüşmede diyaliz fiyat artışının SUT komisyonunda gündem yapılması konusunda destek sözü aldık. 

Bu görüşmemizden sonra Çal.ve Sos.Güv.Bakan Yardımcıları Dr.Ertuğrul Soysal ve Adnan Erten beylerle görüştük. 
Raporlarımızı sunduğumuz ve sektörün beklentilerini dile getirdiğimiz çok verimli görüşmeler yaptık. 

Son olarak SGK tarafında işin mutfağında olan GSS Müdür yardımcısı Eyüp Sabri bey ve danışman Burcu Çağrı Çakır hanımla görüşerek raporlarımızı sunduk ve istişareler yaptık. 

Çok verimli geçen bu günde fiyat çalışmamızla ilgili ilk tohumlarımızı attık. Bu bir süreç ve netice almak zaman alıyor, İnşallah yılbaşından geçerli tatmin edici bir fiyat için yoğun çalışmamız devam edecek. 

Diyamer Yönetim Kurulu


Değrli Diyamer Üyeleri

27/12/2021 günü Başkanımız Sn.Bünyamin Altundal, yönetim kurulu üyelerimizle Ankara Ziyaretleri gerçekleştireceklerdir. Bu ziyaretler, Cumhur Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve GSS ile yapılacaktır.


Değerli DİYAMER Üyeleri;
Bu hafta  Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Bünyamin Altundal ve yönetim kurulu Muhasip üyemiz sayın Sabri Ertürk tarafından Ankara’da SGK VE SAĞLIK BAKANLIĞI nezdinde ziyaretler gerçekleştirilmiştir.
Ziyarette sektörde 2022 yılı için yapılan zam ve güncel yaşanan sorunlar 
alınabilecek tedbirler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.


SGK Kurum Başkanımız Sayın Cevdet Ceylan beyi ziyaret ettik çok verimli bir görüşme gerçekleştirilmiştir.
Diyaliz Branşının özellikli yapsının ve güncel ekonomik tabloda içinde bulunduğu durumun farkındalığı bizleri ziyadesiyle memnun etti. Yapılan en yüksek zam oranı için teşekkürlerimizi ve gider azaltıcı tedbirler kapsamında sahanın ihtiyaçlarını sayın başkanımıza arzettik.


Hemodiyaliz SUT geri ödeme bedelinin artırılması talebimiz ile ilğili dilekçelerimizi ilğili kuruluşlara ilettik.


TOBB(Türkiye Odalar Borsalar Birliği Üyeliğimiz gerçekleşti.


DERNEK ÜYELERİMİZ (07/06/2018) SGK KURUM BAŞKANLIĞINA, ÇALIŞMA BAKANI ÖZEL KALEMİNE VE GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DİYALİZ MERKEZLERİNİN EKONOMİK DURUMUNU BELİRTEN  VE  PAKET FİYATININ İYİLEŞTİRİLMESİ  İÇİN YAZDIKLARI DİLEKÇELERİ FAKSLAMIŞLARDIR.


KOSGEB ile yapılan görüşmelerde yetkililerden Türkiyede sağlık sektörü hızlı büyüyorzaten, desteğe gerek görülmedi şeklinde beyan ettiler. Bunun üzerine Dernek olarak biz, diyaliz merkezleri olarak farkımızı, aksine küçüldüğümüzü ortaya koyarak direk bizim Nace kodumuzla KOSGEB veri tabanına kayıt olanağının açılmasını talep edeceğiz.


I.Uluslararası Hasta Güvenliği ve Sağlık Finansmanı Kongresi. www.uhgsfkongre2017.org


23 Ekim 2019'da Diyamer Yönetim Kurulu olarak SGK Kırum Başkanı Sayın Mehmet Selim BAĞLI ve Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Profesör 
Doktor Muhammed GÜVEN  beyi makamında ziyaret ettik.Diyaliz Sektörünün taleplerini ve sorunlarımızı aktardık.


Türk Nefroloj Derneğinin 2018 Registry değerlendirmesine göre, geçen yıla oranla hemodiyalize yeni başlayan hasta saysında önemli bir artış yoktur. Buna karşın diyalize başlamadan nakil olan hasta sayısı(pre-emptif) %38,4 den %43,9 çıkmıştır. Zaten yüksek olan pre-emptif hasta sayısının giderek artması düşündürücüdür.Bu yüksek oran naklin doğru zamanda yapılıp yapılmadığı konusunda bazı endişelere yol açmaktadır.


26 Nisan 2018 Ulaştırma Bakanlığı ziyaret edildi. Servislerle ilğili sorunlarımız,  Başkan Yard. Bünyamin Bey ve katkı sağlayan üyelerimiz tarafından dile getirildi. Görüşmenin çok olumlu geçtiği bildirildi.


 Genel Kurulumuz 6 Nisanda yapıldı


Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 4
Dün: 41
Toplam: 39573
TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ Deprem Felaketi Raporu :

TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ Deprem Felaketi Raporu :

Türk Nefroloji Derneği’nin Saygıdeğer Üyeleri,

Ne yazık ki 6 Şubat 2023’de hepimizi derinden sarsan ve yaralayan bir felaket yaşadık. Bu felaketin acılarını sarmak aylar, hatta yıllar sürecek gibi görünüyor. Hep birlikte yardımlaşarak, acıları paylaşarak, metanetle bu zor günlerden kurtulacağız. Öncelikle ülkemizi derinden etkileyen bu deprem felaketinde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, şu ana kadar TND olarak yaptıklarımız hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Depremin ilk gününde Renal Afet Grubumuz ile birlikte organize olarak bölgedeki meslektaşlarımız ile hızla iletişim ağı kuruldu. Bölge iller ile ilgili sorumlu koordinatör arkadaşlar bölgenin ihtiyaçlarını takip edip rapor ettiler. Öncelikle bölgede ihtiyaç duyulan nefroloji uzmanı ve diyaliz hemşiresi ihtiyacı için hızla gönüllü listeleri oluşturuldu. Sağlık Bakanlığı’na iletilerek görevlendirilmeleri yapıldı. Hekim, hemşire ve teknikerlerimiz 1 haftalık nöbetler halinde, sırayla sahaya ulaştırıldılar. Haftalık rotasyonları hala devam eden tüm meslektaşlarımıza gönülden teşekkür eder, gösterdikleri çabalar için minnettarlığımızı iletmek isteriz. Ayrıca bir afetzede olarak felaketi yaşadığı halde, büyük fedakarlıkla o kaotik ortamda çalışıp, bizlere sahadan anlık bilgi akışı sağlayan meslektaşlarımıza özellikle teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Birçok diyaliz merkezi depremde ağır hasar aldı ve çalışmaz hale geldi. Bu merkezler DİYAMER’in desteği ile çalışır hale getirildi. Daha sonra sahadan diyaliz malzeme ve katater ihtiyacı bildirildi. Acil malzeme ihtiyacının kısa sürede DİYAMER ve Türk Böbrek Vakfı tarafından temin edildiği dönemden sonra sahada şu ana kadar ciddi bir diyaliz malzemesi, kateter sorunu ile karşılaşılmadı.  

Bu zorlu süreç devam ederken, sahadan deprem bölgesinde çalışan meslektaşlarımızın, tüm bölge halkı gibi ciddi barınma sorunu yaşadığı iletildi. Hızla konteyner yapan şirketlerle görüşülüp, öncelikle bu konuda sorunu daha acil olan Adıyaman ve Antakya’ya, daha sonra Kahramanmaraş’a olmak üzere, her biri 6 kişinin temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamasına olanak sağlayan 8 konteyner temin edildi ve gönderildi. Konteynerlerin içine sahadan ihtiyaç olduğu belirtilen hijyenik materyaller konuldu.

Deprem şartlarında ayrıca sahada yapılan tıbbi uygulamalara yardımcı olmak üzere Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever hocamız ile 2 kez TND kongre TV internet sitesinden, 1 kez da Türk İç Hastalıkları uzmanlık derneği internet sitesinden çevrimiçi toplantılar düzenlendi. Bu çevrimiçi toplantılar, konuyu ayrıntısı ile bilen nefroloji uzmanı arkadaşlarımız kadar, ezilme sendromu hastası takip eden acil tıp, iç hastalıkları ve yoğun bakım uzmanları tarafından da büyük ilgi gördü. Bu süreçteki çevrimiçi toplantılarımızda katılımcı sayısı 7000’den fazla oldu.  Bölgedeki hekimlere acil danışma desteği vermek üzere üyelerimizden whatsapp grubu oluşturuldu. Bu grupta görev alan hocalarımıza teşekkür ederiz. 

Yurtdışı Nefroloji dernekleri (Alman Nefroloji Derneği, İtalyan Nefroloji Derneği, ERA, ISN) ve ilişkili Direct Relief gibi yardım kuruluşları ile iletişim kuruldu. Bu süreçte bize yardım teklif eden Alman ve İtalyan Nefroloji Derneği’ne, Avrupa Nefroloji Derneği’ne ve ISN organizasyonu “Direct Relief” e teşekkür ederiz.

Bu zorlu süreçte, hep birlikte, elimizden gelen tüm olanaklarımızla meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Bu büyük felakette hem ezilme sendromu olan hastalarımıza tıbbi tedavi ulaştırma, hem de nefroloji uzmanı ve diyaliz hemşiresi arkadaşlarımıza çalışmalarında yardımcı olmak için elimizden gelen gayret gösterildi. Bu kaos ortamındaki mücadelede özellikle Renal Afet Grubu’nun başkanı sayın Serhan Tuğlular ve Rümeyza Kazancıoğlu hocalarımıza, Renal Afet Grubu koordinatörlerine, Sağlık Bakanlığı ile koordinasyonda ve bir çok bürokratik/lojistik sorunların çözümünde büyük katkı sağlayan yönetim kurulu üyemiz Ali Rıza Odabaş hocamıza, ihtiyaç duyulan diyaliz hemşirelerinin sağlanmasında büyük destekleri için Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği başkanı Ayten Karakoç’a  yukarda sözü edilen destekleri için DİYAMER ve Türk Böbrek Vakfı yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,

TND Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 143


44.197.111.121
DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Günlük Gazeteler
Diyamer - Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır.
Top