banner
Duyurular

Saygıdeğer Diyamer Üyeleri;
Covid 19 nedeniyle rahatsızlanan veya  vefat eden sağlık çalışanlarının vazife malülü sayılmasıyla alakalı Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 17.12.2020 tarih  46175 sayılı yazısı ektedir. Bu vesileyle bu süreçte hayatını kaybetmiş tüm arkadaşlarımıza Allahtan rahmet , ailelerine ve tüm sevdiklerine sabırlar diliyoruz. Covide maruz kalan arkadaşlarımıza da tüm yönetim kurulu üyelerimiz adına acil şifalar diliyoruz.
Dr Bünyamin ALTUNDAL
DİYAMER 
Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği Başkanı


Bu yıl 2021 bütçe görüşmelerinden önce planlı Ankara ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye başladık.

GSS Genel Müdürü Mustafa Özderyol ile görüşme yapıldı. Kendisiyle sektörümüzün sıkıntılarını özellikle artan maliyetlerimizi birçok merkezimizin  ekonomik dar boğazda olduklarını bildirdik. Kendisi sektörün sıkıntılarını bildiğini  konuyu uygun platformda dile getireceğini belirtti.

SGK kurum Başkanı İsmail YILMAZ'ı ziyaret ettk. Sektörün sorunlarını ilettik. Aynı gün Sağlık Hizmetler Genel Müdürü Sn. Dr.Ahmet Tekin Bey'i ziyaret ettik. Yapılacak SUT değişikliğinin sektörümüzce ne kadar gerekli olduğunu aktardık.

SGK yönetim kurulu üyesi aynı zamanda Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı  Sn. Kazım Ergün'ü hem SGK hemde TÜED makamında ziyaret ettik. Sektörümüzün sorunlarını ve sıkıntılarımızı aktardık

Sağlık Bakanı Danışmanı Sn. Ahmet Oğuz Sarıca  Bey'i makamında ziyaret ettik. Sıkıntı ve dileklerimizi aktardık.

Aile ve Çalışma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Ahmet Erdem'e ziyaret gerçekleştirdik.

Sosyal Güvenlik Uygulamaları ve TİG yeni Daire  Başkanı Dr.Hasan Alp Sosyal'a bilği notumuzu ilettik.

Güncelleme Tarihi: 25/11/2020

 


Diyamer Genel Başkanı Dr Bünyamin ALTUNDAL Müsiad Genel Merkezinde Yıllık Değerlendirme Toplantısına katıldı.        Sayın Maliye Bakanımız Berat ALBAYRAK’tan Müsiad İstanbul Ziyaretinde 3 Ocak 2020 Diyaliz birim fiyatının artırılması  konusunda diyaliz sektörü adına desteğini  talep edildi.


 

PERİTON DİYALİZİNİN BÖBREK YETMEZLİĞİ TEDAVSİNDEKİ YERİ SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ DEĞERLENDİRME RAPORU: DİYALİZ TEDAVİLERİNİN TOPLAM MALİYETİ (Toplumsal Perspektife göre):     PD: 44.939,49,

merkezHD: 38.659,27,

evHD: 41.285,85

 


Hemodiyaliz SUT geri ödeme bedelinin artırılması talebimiz ile ilğili dilekçelerimizi ilğili kuruluşlara ilettik.


TOBB(Türkiye Odalar Borsalar Birliği Üyeliğimiz gerçekleşti.


KOSGEB ile yapılan görüşmelerde yetkililerden Türkiyede sağlık sektörü hızlı büyüyorzaten, desteğe gerek görülmedi şeklinde beyan ettiler. Bunun üzerine Dernek olarak biz, diyaliz merkezleri olarak farkımızı, aksine küçüldüğümüzü ortaya koyarak direk bizim Nace kodumuzla KOSGEB veri tabanına kayıt olanağının açılmasını talep edeceğiz.


DERNEK ÜYELERİMİZ (07/06/2018) SGK KURUM BAŞKANLIĞINA, ÇALIŞMA BAKANI ÖZEL KALEMİNE VE GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DİYALİZ MERKEZLERİNİN EKONOMİK DURUMUNU BELİRTEN  VE  PAKET FİYATININ İYİLEŞTİRİLMESİ  İÇİN YAZDIKLARI DİLEKÇELERİ FAKSLAMIŞLARDIR.


23 Ekim 2019'da Diyamer Yönetim Kurulu olarak SGK Kırum Başkanı Sayın Mehmet Selim BAĞLI ve Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Profesör 
Doktor Muhammed GÜVEN  beyi makamında ziyaret ettik.Diyaliz Sektörünün taleplerini ve sorunlarımızı aktardık.


I.Uluslararası Hasta Güvenliği ve Sağlık Finansmanı Kongresi. www.uhgsfkongre2017.org


26 Nisan 2018 Ulaştırma Bakanlığı ziyaret edildi. Servislerle ilğili sorunlarımız,  Başkan Yard. Bünyamin Bey ve katkı sağlayan üyelerimiz tarafından dile getirildi. Görüşmenin çok olumlu geçtiği bildirildi.


Türk Nefroloj Derneğinin 2018 Registry değerlendirmesine göre, geçen yıla oranla hemodiyalize yeni başlayan hasta saysında önemli bir artış yoktur. Buna karşın diyalize başlamadan nakil olan hasta sayısı(pre-emptif) %38,4 den %43,9 çıkmıştır. Zaten yüksek olan pre-emptif hasta sayısının giderek artması düşündürücüdür.Bu yüksek oran naklin doğru zamanda yapılıp yapılmadığı konusunda bazı endişelere yol açmaktadır.


 Genel Kurulumuz 6 Nisanda yapıldı


 

 

DİYALİZ MERKEZLERİ BATIYOR

Kurlardaki hareketliliğin yanı sıra son açıklanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) güncellemesinde fiyatlarda artış yapılmaması diyaliz merkezleri için sancılı bir süreç başlattı. Gelir gider tablosunda dengesizlik yaşayan merkezlerden bir kısmı kapanma noktasına geldi. Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği (DİYAMER) Başkanı Basri Yılmaz, yaşanan son kur artışları ile yaşadıkları sıkıntıların altından kalkılmaz hale geldiğine işaret etti.https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/diyaliz-merkezleri-acil-cozum-bekliyor-40912811


Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 7,3877   7,4010
EURO 8,9635   8,9797
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 44
Dün: 29
Toplam: 37208
KÖY ENSİTÜLERİ

Cumhuriyeti kuranlar elbette top yekûn bir eğitim seferberliğine inanıyorlardı. Bu düşünceyle zamanı gelince köy enstitüleri, halk evleri ve halk eğitmenlerinden oluşan üçlü bir projeyi hayata geçirerek aydınlanma sürecini başlattılar.

Sert iklimli yüksek rakımlı Ardahan coğrafyasında yaşayan insanlarda bu sürece Katkı sundular ve irtical gücü yüksek anlatı geleneğinin iki nadide temsilcisini yetiştirdiler. Bunlardan biri 20.09.2003 de kaybettiğimiz, halley, kanlı derenin kurtları, Kafdağı’nın ardı, ölü ekmeği gibi kitaplarıyla ve köy enstitülerinin kazandırdığı onurlu yaşamıyla tanıdığımız Dursun AKÇAM vefatında komşuları evine ölü ekmeği götürdü mü? Bilinmez ama biz onu ölü ekmeği adlı şiiriyle analım.

ÖLÜ EKMEĞİ
Sarılmış ekmeğe çocuk 
Yüreği örs ün üzerinde
Irgattır babası
Tırpan döver bey obasında

Elleri bir çift kerpeten
Lokması ölü kardeşin ganimeti
Komşuda pişmiş çavdar unundandır
Çuvalın sonudur belki

Seslenir anası- öğretmen efendi
Acep ne zaman tükenecek
Bu ölü ekmeği

Dursun AKÇAM

Bu sürecin yoklukla ıslah ettiği diğer anlatıcısı da 1980 yılının kargaşa ortamında failleri belli Faili meçhul bir cinayete kurban verdiğimiz. Dönemeç, Yel atan, tüfekliler gibi romanları ve TRT de yayımlanan Köroğlu kolları adlı programıyla tanıdığımız Ümit KAFTANCIOĞLU Namı diğer Garip TATAR bu vesile ile onu da; adına yazılmış bir şiirle analım.

YÜREKTE SEVGİ DOĞADA BARIŞ

Ölüm nedir ki ümit 
Namluda karanlık kaldırımda kan gölü
Güpe gündüz sokak ortasında 
Kalleşçe gelmişse
Ölüm nedir ki

Aha bizde 
Cellâtları itham eden türküler
İpil ipil yanan güneş
Kıpır kıpır açan çiçek
El filinta yürek mayın
Dağlarından devşirilmiş
Mavilikler bizdedir

Sen ümit 
Kurumuş pınarlardan
Eseceksin içimize
Sen ümit
Anadolu’m yollarından
Masal ile gerçek ile düş ile
Tek atlı tekin olmaz diyerek

Ve nice yeşerecek daha evren
Tepeden tırnağa
Ve nice yılanlar sıyrılacak derisinden
Yürekte sevgi doğada barış
Tek atlıların nal sesleri vuracak şafaklara
Ve bir çınar dalında asılı kalacak
Ölüm o soysuz köpek

Ölüm nedir ki ümit 
Namluda karanlık kaldırımda kan gölü
Güpe gündüz sokak ortasında 
Kalleşçe gelmişse
Ölüm nedir ki
Ayhan ÇANAK

Affınıza sınarak iki dip not düşelim köy enstitüleri kapatıldı halk evleri dağıtıldı. Köy eğitmenleri ile yarım aydın 
Diye dalga geçildi ve iki binli yıllarda Ardahanlı öğrenciler üniversite sınavında sondan üçüncüdür.
Saygılarımla;BASRİ YILMAZ
Okunma Sayısı: 488


3.221.159.255
YAZARIN DİĞER YAZILARI

-
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Günlük Gazeteler
Diyamer - Bağımsız Diyaliz Merkezleri Derneği © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır.
Top